Expediční kamera 2020 Volary – 28. 3. 2020 od 17.00 hod ve společenském sále volarské radnice / Už po jedenácté zveme všechny milovníky cestování, dobrodružství, sportu a přírody…

Expediční kamera je filmový festival, který již od roku 2009 přináší ty nejlepší cestovatelské a dobrodružné filmy z mezinárodní i domácí produkce.

Letos vás čeká snímek Boy Nomad dokumentující velké putování mladého nomáda Mongolskem, Tieň Jaguára, neboli návštěva dobrosrdečného kmene indiánů uprostřed venezuelské džungle, sjezd divoké řeky Sary JAz v hlubokém údolí pohoří Tian Shan, odhodlání kubánských surfařů postavit se vlnám i režimu ve filmu Surf Cuba, nebo nahlédnutí do duší sportovců, kteří se odhodlali překonat během závodu nejen celý beskydský hřeben, ale především sami sebe…

EXPEDIČNÍ KAMERA 2020 – VOLARY / Filmy:

Boy Nomad / Niobe Thompson / Kanada 2018 / 21 min. / mongolsky, české titulky – Devítiletý Janibek žije s rodinou v mongolské části pohoří Altaj. Jeho největší vášní jsou jezdecké závody, při kterých dokáže na svém koni předjet i mnohem starší hochy. Tahle zima je ale jiná, přijde velký mráz a hrozí, že rodina nomádů přijde o to nejcennější, co má, o zvířata. Proto se muži vydávají na cestu za pastvinami a řada je tentokrát i na Janibekovi. Je potřeba každý schopný jezdec a z kluka se tak během okamžiku musí stát muž, který se postará v drsných podmínkách o rodinu a o dobytek, až v druhé řadě o sebe.

Tieň Jaguara / Pavol Barabáš / Slovensko 2018 / 57 min. – Amazonská džungle je jedno z mála míst na světě, kde žije řada původních obyvatel a kmenů úplně nedotčené moderní civilizací. Jsou to kmeny, které si neohroženě hají území, Někteří jsou i kanibalové a někteří jsou naopak tak mírumilovní, vřelí a otevření, že nad tím zůstává rozum stát. Jako indiáni kmene Hodi na území Venezuely, kteří přijali 4 cestovatelé na čas mezi sebe a dali jim možnost objevit mnohé. O životě v džungli, o přírodě, o lidských hodnotách, o sobě samých.

Surf Cuba / Jacob Oster / Kanada 2018 / 15 min. / španělsky, české titulky – Komunistický režim svobodu obyvatel Kuby z velké míry potlačuje. Navzdory tomu jsou Kubánci z těch lidí, kteří umí najít v životě štěstí i tam, kde není. Kubánci vynikají v baseballu, fotbalu, anebo v boxu. Poloha a podnebí země jsou ideální pro surfování, pobřeží Kuby je dlouhé skoro 3 000 km. Jenže v celé zemi není jediný surfařský obchod, takže z 11 miliónů obyvatel se tomuhle sportu věnuje 150 surfařů, pro které je každá vlna je pro nejen adrenalin, ale také špetka osobního odboje.

Sary Jaz / Adrian Kiernan / Austrálie 2017 / 15 min. / anglicky, české titulky – Sjezd řeky Sary Jaz v pohoří Tian Shan je dost extrémní výzvou, a to nejen vodáckou. Peřeje odlehlé řeky s průtokem až 400 metrů krychlových za sekundu jsou nebezpečné a nečitelné. Samotnému sjezdu předchází 100 km dlouhý trek s kajaky na zádech, po dojezdu čeká vodáky ještě 4 dny lezení a pochodu přes hory zpět do civilizace. Většina členů expedice to nazývá nejtěžším zážitkem v životě, ale před kamerou je vidět jen nadšení z toho, co dělají v životě nejraději.

Beskydská sedmička: 95 kilometrů, které ti změní život / Radim Grzybek / Česko 2019 / 52 min. – O B7 byly natočeny desítky reportáží ale zatím žádný film. Toto je tedy úplně první, který ukazuje krev, pot a slzy tohoto závodu. A také utrpení, sebepřekonání a štěstí, které při podobných výkonech člověk zažívá. Tři filmaři, kteří po třech letech práce a podpoře běžců, horalů a turistů konečně „doběhli do cíle“. „95 kilometrů, které ti změní život“ – tak zní krédo jednoho z nejextrémnějších horských maratonů v České republice. Je to jen fráze a nebo se za tím skrývá mnohem více? Dokument o outdoorovém fenoménu zachycující nejen jeho vznik a současnost, ale hlavně jeho smysl pro člověka, jako takového.


Od roku 2020 je festival pořádán webem HedvabnaStezka.cz a časopisem Travel Life. Do Volar vám festival přiváží Ekocentrum – U Nás z.s. ve spolupráci s KIC Volary.